Stavební akustika

Stavební akustika

Stavební akustika se zabývá hodnocením zvukové izolace staveb a jejich dílů. Výsledky jsou důležité pro pohodlí lidí v jejich domovech, pracovištích či na veřejných místech.

Uvažujeme tři druhy měření:

 1. Zvuková neprůzvučnost (izolace) z jedné místnosti (zdrojové) do druhé (přijímací). Počítá se z hodnot zdrojové místnosti, hodnot přijímací místnosti, hluku pozadí přijímací místnosti a doby dozvuku.
 2. Zvuková izolace fasády, je obdobná úloha jako 1), pouze jako „zdrojová místnost" je využit venkovní prostor budovy.
 3. Kročejová neprůzvučnost: hladina hluku v přijímací místnosti vzniklá přenosem hluku, jehož zdrojem je standardizovaný zdroj kročejového hluku.

Pro úlohy stavební akustiky jsou ruční přístroje 2250 nebo 2270 ideální volbou. K dispozici je aplikační software (BZ-7228), který poskytuje jednoduché ovládání a flexibilitu. Přístroj 2270 umožňuje navíc současné měření (dvoukanálové) v obou místnostech.

Vlastnosti:

 • Kompletní systém měření stavební akustiky
 • Měření hladin a spekter zdrojové a přijímací místnosti
 • Měření doby dozvuku
 • Výpočty dle ISO a dalších více než 12 norem
 • Měření indikátoru kvality
 • Barevný dotykový displej
 • Záznam zvuku, komentáře a vestavěná kamera (2270)
 • Jednokanálová měření (2250, 2270)
 • Dvoukanálová měření (2270)
 • Analýzy a reporty pomocí dalšího software

 

Všesměrový zdroj (4292)

Pro většinu měření ve stavební a prostorové akustice, je třeba použít zdroje zvuku který vyzařuje akustickou energii rovnoměrně do všech směrů, tak aby bylo možné získat opakovatelné a spolehlivé výsledky. Příslušné normy pro měření ve stavební akustice požadují všesměrový zdroj zvuku. Všesměrový zdroj zvuku obsahuje 12 reproduktorů a vyzařuje zvuk v kulových vlnoplochách. Reproduktory jsou zapojeny sérioparalelně tak, aby byla zajištěna shodná fáze a impedance odpovídající zesilovači.

 • Lehký: 8 kg vážící všesměrový zdroj zvuku umožňuje snadný transport. Nízká hmotnost je dosažena použitím Neodymových magnetů namísto těžkých klasických magnetů v konstrukci reproduktorů. Tím se stal tento zdroj snadno přenosným.
 • Výkonný: 122 dB/1pW ideální pro měření rozsáhlých prostorů nebo stanovení neprůzvučnosti silných zdí a podlah
 • Výkonný na nízkých frekvencích: Největším nepřítelem stavební akustiky je hluk pozadí, zejména na nízkých frekvencích v pásmu 100-200 Hz, do kterého nejvíce přispívá hluk z dopravy, klimatizací apod. Všesměrový zdroj zvuku 4292 je optimalizován tak, aby byl odpovídající výkon dodáván právě v tomto kritickém pásmu a tím zajištěna korektnost měření při zvýšeném hluku pozadí.

 

Zesilovač (2734)

Výkonový zesilovač 2734 je navržen speciálně pro účely měření ve stavební a prostorové akustice. Vývoj byl zaměřen především na kompaktnost, váhu a uživatelský komfort. Všechny konektory a ovládací prvky jsou přístupné z přední strany. Pomocí kalibrovaných ovládacích prvků a indikátoru úrovně je nastavení výstupní úrovně snadné a přesné. Pro větší flexibilitu je zesilovač opatřen jak XLR, tak BNC vstupními konektory.

Nastavení citlivosti je možné v krocích po 10dB a tím je zesilovač vhodný pro různé zdroje a vstupní úrovně vstupních signálů. Maximální výkon zesilovače je 500W ve frekvenčním pásmu 20 Hz - 20kHz. Zesilovač má v sobě zabudovaný zdroj růžového a bílého šumu, který je možné ovládat pomocí bezdrátového dálkového ovládání. Zesilovač obsahuje bezdrátový audio systém pro přenos signálů mezi měřicím systémem a zesilovačem. Bezdrátová komunikace přináší mnoho výhod, v neposlední řadě výhodu rychlé změny pozice zdroje při měření.

 

Zdroj kročejového hluku (3207)

Jedná se zvukový generátor, kdy hluk vzniká údery 500g vážících kladívek, která postupně dopadají z výšky 40 mm ve frekvenci 2 Hz, čímž vytvářejí hluk o výsledné pracovní frekvenci 10Hz. Tento zdroj splňuje požadavky dané národními a mezinárodními normami. Kladívka jsou umístěna na jedné hřídeli poháněné, přes převodovku a ozubený řemen, stejnosměrným motorem. Jednotka je umístěna do hliníkové skřínky optimalizované pro transport jak z hlediska váhy tak i rozměrů. Jednotku je možné doplnit o dálkové ovládání a dodatečným bateriovým kitem.

 

Více informací najdete na stránkách výrobce.

SVMTech s.r.o., Spisová značka C 240418 vedená u Městského soudu v Praze.

Ochrana osobních údajů

© Všechna práva vyhrazena

11 Studio | Tvorba stránek | Grafika

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace

Přejeme šťastné a klidné Vánoce a celý vánoční čas a v roce 2021 hlavně hodně zdraví a dobré nálady.